Pytania i odpowiedzi

Po pływalni olimpijskiej, hali widowiskowo sportowej stadion to ostatnia, wielka sportowa inwestycja do zrealizowania w Szczecinie. Dlatego chcemy zaspokoić marzenia kibiców o stadionie, z którego mogliby być dumni. To będzie nowy obiekt, w dotychczasowym miejscu. Miejscu, z którym utożsamiają się fani i mieszkańcy.

Urząd Miasta nigdy nie dostał żadnej propozycji budowy stadionu w gminie Kołbaskowo. Trudno także sobie wyobrazić budowę tak wielkiego obiektu na terenie nie należącym do miasta. Oprócz rozwiązania problemów natury formalnej należy także pamiętać o konieczności corocznego odprowadzania podatku od nieruchomości na konto innej gminy. Krótko mówiąc miasto, oprócz kosztu budowy stadionu i niezbędnej dodatkowej infrastruktury komunikacyjnej, co roku ponosiłoby dodatkowe koszty.

Koszt szacunkowy to ok. 180 mln zł. Jednak rzeczywisty koszt określi dopiero wykonawca, który stanie do przetargu.

Obecnie architekt stadionu - Janusz Pachowski - pracuje nad projektem obiektu. Przewidujemy, ze budowa mogłaby się rozpocząć na przełomie 2017/2018. Przewidywany czas realizacji inwestycji wynosi 36 miesięcy, a zatem Stadion powinien być gotowy na przełomie 2020/2021.

Na stadionie przewidziano 22 368 miejsc. Ze względów bezpieczeństwa i konieczności zorganizowania tzw. stref buforowych podczas meczów piłkarskich na trybunach będzie mogło zasiąść 21013 kibiców.

Przebudowany stadion pozostanie w dotychczasowym miejscu. Nadal więc będzie można do niego dojechać pojazdami komunikacji miejskiej (dwie linie tramwajowe oraz linie autobusowe) Pamiętać też trzeba, że w przyszłości obok stadionu przebiegać będzie również trasa obwodnicy śródmiejskiej, co ułatwi kibicom dojazd własnymi samochodami. Atutem dotychczasowej lokalizacji jest również znajdująca się w pobliżu linia kolejowa i przystanek Szczecin – Pogodno. Reaktywacja w niedalekiej przyszłości połączenia kolejowego do Polic w ramach Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej i wiążącej się z tym faktem modernizacji przystanków, w tym przystanku Szczecin – Pogodno, będzie dodatkowym atutem uzupełniającym układ komunikacyjny wokół stadionu.

Budowa będzie prowadzona etapami. Jest to podyktowane względami organizacyjnymi i koniecznością utrzymania ciągłości w rozgrywaniu meczów piłkarskich. Przedsięwzięcie wiązać się będzie z koniecznością rozbiórki istniejących budynków, trybun i innych elementów obecnego obiektu. W miejsce usuwanych elementów powstaną zupełnie nowe.

Tak. Przebudowa stadionu zakłada możliwość organizacji rozgrywek piłkarskich przy udziale co najmniej 4 500 tysiąca widzów na trybunach.

Tak. W sumie dla kibiców przewidziano 734 miejsca parkingowe, w tym 31 miejsc dla osób niepełnosprawnych ruchowo oraz 20 miejsc dla autokarów.

Tak. Łącznie dla stadionu przewidziano 98 miejsc dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Wszystkie wyznaczone miejsca dla wózków będą dostępne z poziomu dróg – „Promenady” bez konieczności pokonywania różnicy poziomów. Miejsca będą tak umieszczone by widzowie ostatniego rzędu widowni nie ograniczali widoczności osobom na wózkach. Na potrzeby osób niepełnosprawnych przystosowanych zostanie również 7 toalet oraz 23 miejsca parkingowe.

Budowa stadionu w Dąbiu niesie za sobą wiele wyzwań, ale przede wszystkim koszty idące w setki milionów złotych. Najpierw teren musiałby zostać kompleksowo przygotowany tzn.: konieczne byłoby przesunięcie pasa startowego, wybudowanie węzłów drogowych, parkingów, dróg oraz przeprowadzenie niezwykle drogiego i skomplikowanego procesu palowania terenu. Dopiero po zakończeniu tych zadań byłaby możliwa budowa stadionu.

Stadion będzie wyposażony w punkty gastronomiczne dla wszystkich widzów. Na poziomie tzw. „Promenady” dla kibiców zlokalizowano 10 punktów gastronomicznych – punktów sprzedaży (w tym 4 podwójn4). W sąsiedztwie tych punktów przewidziano składane blaty – stoły. Widzowie strefy VIP, SUPER VIP oraz trybuny rodzinnej będą mieli do dyspozycji łącznie 4 punkty gastronomiczne umieszczone pod trybunami. Kibice drużyny gości otrzymają 2 punkty umieszczone pod trybunami. Strefa LÓŻ BIZNESOWYCH posiadać będzie zindywidualizowane zaplecze gastronomiczne.

W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu znajduje się rozległa baza treningowa składająca się z 7 boisk (3 boiska pełnowymiarowe w tym jedno certyfikowane ze sztuczną trawą). Dodatkowo w odległości około 350 m od boiska głównego znajduje się hala sportowa.