logo_ims.png

O stadionie

Nowy stadion w starym miejscu

Projekt przebudowy Stadionu Miejskiego w  Szczecinie był przedmiotem dyskusji od wielu lat. Jedne z pierwszych pomysłów zakładały budowę nowego obiektu na lotnisku w Dąbiu. Szacunkowy koszt tej inwestycji jednak przewyższał finansowe możliwości Gminy.

W wyniku wielu rozmów i analiz przygotowywanych przez firmy doradcze ostateczny wybór padł na teren przy ul. Twardowskiego. To miejsce z ogromnymi tradycjami, dobrze skomunikowane z miastem oraz znane kibicom. W 2013 roku rozpisano konkurs na modernizację obiektu. Pierwotne plany zakładały wydatek około 50 mln złotych. W związku z wieloma postulatami klubu oraz środowiska kibiców projekt był systematycznie zmieniany i zyskiwał nowe funkcjonalności. Powstały m.in. dodatkowe loże VIP, zwiększano powierzchnie biurowe i szatniowe oraz wypłaszczono łuk. Finalny koszt stadionu wynosił w tym momencie około 150 mln złotych. Tym samym projekt z modernizacji stadionu przerodził się w budowę nowego obiektu w dotychczasowym miejscu. 

W wyniku podpisanego porozumienia do obecnego projektu stadionu z trzema trybunami doprojektowana została czwarta. Nadzór nad tym zadaniem pełnił Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji.

W styczniu 2018 r. projekt budowlany zamienny zawierający nowy stadion z czterema trybunami uzyskał zamienne pozwolenie na budowę.
Jednocześnie Miasto Szczecin zleciło w styczniu 2018r. opracowanie Programu Funkcjonalno Użytkowego Spółce DEDECO z siedzibą w Szczecinie.

Podstawowe informacje o projekcie

Mając na uwadze proces pozyskiwania środków finansowych przez Miasto z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu Inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu dokonano zintegrowania projektu Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera z budową Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży.
W ramach projektu zrealizowany zostanie nowy budynek dwukondygnacyjny Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wraz z kompleksem boisk treningowych. Wybudowane zostaną cztery boiska do gry w piłkę nożną w tym trzy pełnowymiarowe oraz jedno o nawierzchni sztucznej pomniejszonej o ok 10 % w stosunku do wymiarów boiska trawiastego.
W budynku znajdą się szatnie dla sportowców, pomieszczenia dla trenerów, pomieszczenia magazynowe, kawiarenka, siłownia oraz część odnowy biologicznej, co zapewni odpowiednie warunki do prowadzenia szkolenia dzieci i młodzieży.
W ramach przebudowy stadionu zostanie dobudowana czwarta trybuna, tzw. wschodnia, w której znajdzie się restauracja, fanshop z kawiarenką oraz w przyszłości muzeum POGONI. Pojemność obiektu będzie wynosiła ok 20 500 miejsc. W trybunie północnej znajdzie się budynek zawierający szatnie dla piłkarzy, pomieszczenia dla dziennikarzy, pomieszczenia odnowy biologicznej, sale konferencyjne, pomieszczenia dla trenerów i przedstawicieli PZPN oraz loży VIP, a także pomieszczenia techniczne.
Zmodernizowane zostanie boisko na murawie głównej oraz tzw. boisko treningowe zlokalizowane od strony ul. Twardowskiego. 
W ramach projektu zostanie zmodernizowane również zagospodarowanie terenu wokół Stadionu.